عضویت در انجمن جغرافیا و برنامه ریزی شهری ایران:

  • امروز : دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 26 February - 2024
کل 301 امروز 0
0
0

سیستم پشتیبانی تصمیم گیری جغرافیایی برای حمایت از ارزیابی تخریب زمین در اروپا

  • کد خبر : 1312
  • ۲۲ دی ۱۴۰۲ - ۳:۳۰
سیستم پشتیبانی تصمیم گیری جغرافیایی برای حمایت از ارزیابی تخریب زمین در اروپا

ترجمه مقاله : 1. معرفی خاک در حال حاضر خدمات اکوسیستم غیرقابل جایگزینی مانند تولید غذا، تصفیه آب و تنظیم آب و هوا را ارائه می دهد [1,2] و به طور مداوم توسط فرآیندهای تخریب زمین تهدید می شود که ظرفیت آن را برای حمایت از انسان و سایر حیات روی زمین کاهش می دهد […]

ترجمه مقاله :


1. معرفی

خاک در حال حاضر خدمات اکوسیستم غیرقابل جایگزینی مانند تولید غذا، تصفیه آب و تنظیم آب و هوا را ارائه می دهد [1,2] و به طور مداوم توسط فرآیندهای تخریب زمین تهدید می شود که ظرفیت آن را برای حمایت از انسان و سایر حیات روی زمین کاهش می دهد [3].
در دهه های اخیر، فرآیندهای تخریب خاک به طور قابل توجهی افزایش یافته است. فرآیندهایی مانند فرسایش، کاهش مواد آلی، تراکم، شور شدن، آب بندی، رانش زمین و آلودگی در صورتی که هیچ اقدامی برای حفاظت از این منبع انجام نشود احتمالاً تخریب خاک را بیشتر تسریع می کند. [4]. بررسی اخیر توسط هیئت ماموریت بهداشت خاک و غذا اتحادیه اروپا و JRC [5] نشان داد که تقریباً 60 تا 70 درصد خاک‌ها در سال 2020 در وضعیت ناسالم قرار داشتند (علاوه بر این، این رقم آلودگی خاک را دست کم می‌گیرد).
در سمت سیاست، یک فشار قوی برای مبارزه با چنین تخریب خاک و زمین از دستور کار شناخته شده سازمان ملل متحد در سال 2030 ناشی می شود، جایی که 7 هدف از 17 هدف توسعه پایدار (SDG) به خاک به عنوان منبعی برای حفاظت و نگهداری اشاره می کند. [6]. به طور خاص، هدف SDG 15.3 برای مبارزه با بیابان‌زایی، احیای زمین و خاک تخریب‌شده و دستیابی به جهانی خنثی از تخریب زمین اتخاذ شده است. برای دستیابی به این هدف، شاخص SDG 15.3.1 (UNCCD، 1994) برای نظارت بر “نسبت زمین تخریب شده در کل مساحت زمین” و به عنوان مبنایی برای برنامه ریزی اقدامات و سرمایه گذاری برای معکوس کردن تخریب زمین ایجاد شده است. علاوه بر این، منطق UNCCD تاکید می‌کند که در انجام برآوردهای SDG 15.3.1، استفاده از داده‌های محلی و مناسب‌ترین روش‌شناسی که در راهنمای عملکرد خوب SDG 15.3.1 توضیح داده شده است، ضروری است. [7].
برای فعال کردن ارزیابی شاخص SDG 15.3.1 یکنواخت، UNCCD، بر اساس کار قبلی (گروه بین سازمانی و کارشناسان در مورد شاخص های توسعه پایدار در نوامبر 2017)، سه زیرشاخص زیر را تعریف می کند: بهره وری پوشش گیاهی، تغییرات پوشش زمین، و خاک. تغییرات کربن آلی هدف این شاخص ها تعیین کمیت توانایی زمین برای ارائه خدمات اکوسیستمی است [8]. به طور معمول، آنها با استفاده از روش “one-out-all-out” (1OAO) ارائه شده توسط نرم افزار Trends.Earth محاسبه و ترکیب می شوند. [9]که مجموعه داده های شطرنجی را پردازش می کند (مانند MODIS، AVHRR، CLC) و یک شاخص کیفی مبتنی بر پیکسل از تخریب بالقوه را امکان پذیر می کند (مواد و روش ها را ببینید).
در واقع، شاخص‌های پیشنهادی ابزارهای مفیدی هستند زیرا به ما اجازه می‌دهند تصویر فضایی صریحی از شرایط خاک و زمین در طول زمان داشته باشیم. با این وجود، شواهد فزاینده ای وجود دارد مبنی بر اینکه رویکرد شاخص SDG 15.3.1 دارای برخی مشکلات قابلیت اطمینان تعبیه شده است که احتمالاً باعث ایجاد اختلاف و راهنمایی خط مشی گمراه کننده می شود، به عنوان مثال، [10].
از جمله این مشکلات جنبه هایی مانند این واقعیت است که: (1) سه شاخص دارای محصولات داده زیادی هستند [11]و بنابراین مقادیر تخریب زمین محاسبه شده با استفاده از این محصولات مختلف ممکن است سازگار نباشد [12]، بنابراین یک مشکل عدم قطعیت مهم ایجاد می کند. (ii) همچنین یک مسئله شناخته شده در مورد استفاده از یکی (مثلاً NDVI) یا تعدادی از شاخص های پوشش گیاهی (مانند NDVI، EVI، LAI، NPP) وجود دارد. [13,14] به منظور مدیریت پویایی بهره وری پوشش گیاهی و تنوع فنولوژی به درستی [15]; بنابراین، روند فعلی. ساده‌سازی بیش از حد زمین در استفاده از شاخص‌های پوشش گیاهی می‌تواند منجر به سوء تفاهم شود و مهمتر از همه، هنوز در انتخاب شاخص‌های مناسب اتفاق نظر وجود ندارد. [14]. (iii) تأثیر تغییرپذیری خشکسالی بر شاخص‌های پوشش گیاهی مشکل بزرگی در ارزیابی تخریب زمین ایجاد می‌کند. [16]. (iv) نیاز به یک مجموعه داده با وضوح دقیق تر به طور کلی ضروری است، اما حتی بیشتر از آن برای تنظیم شاخص های پایه دقیق در سال ردیابی اولیه SDG 15.3.1 [10]. (v) فقدان یک رابطه کمی تثبیت شده بین ذخیره SOC (ذخایر کربن آلی خاک)، ارائه خدمات اکوسیستم و تخریب زمین و خاک مرتبط [17]. (vi) طبقه بندی بیش از حد ساده انگارانه (به شدت تجربی) به زمین های تخریب شده و غیر تخریب شده [11] در حالی که [18]به عنوان مثال، نشان داده اند که ترکیب ارزیابی LDN با مناطق آتش سوزی، رانش زمین و خشکسالی با شناسایی 12 دسته تخریب زمین بسیار بهتر انجام می شود. (vii) استفاده از مرزهای اداری LDN برای ارزیابی و گزارش تخریب از تخمین‌های نادقیق رنج می‌برد، به‌ویژه هنگام پرداختن به موزاییکی از بیوم‌ها. [10]. (viii) رویه‌های شناسایی و حذف فرآیندهای غیرانسانی در توصیه‌های SDG15.3.1 برای اندازه‌گیری وجود ندارد. [19].
وقوع بسیاری از مطالعات دقیق که محدودیت‌ها را در برآورد LDN گزارش می‌کنند، اهمیت فزاینده تخریب زمین در علم را نشان می‌دهد. به طور خاص، در طول دو دهه گذشته، افزایش تصاعدی در انتشارات علمی در مورد روش‌شناسی ارزیابی تخریب زمین و رویکردهای جدید وجود داشته است. [20]. بنابراین، کل منطقه تحقیقاتی بسیار پویا است و رویکردهای جدید SDG15.3 باید بتوانند هر پیشرفت جدیدی را پس از تأیید صحیح به سرعت اتخاذ کنند.

مهمتر از همه، داده های سنجش از دور بلند مدت در مورد بهره وری پوشش گیاهی در طول زمان هنوز تنها رویکرد مناسب برای نظارت بر کاهش بهره وری از مقیاس محلی به جهانی است.

بنابراین، در حالی که ما به آرامی با علم پیشرفت می کنیم تا ارزیابی SDG 15.3.1 و برقراری ارتباط بهتر را بهبود بخشیم، باید با محدودیت های فعلی مقابله کرد. [21] اهمیت حیاتی LDN در هر سطح اداری و برای عموم مردم.

به طور کلی، می توان بیان کرد که نیاز به بهبود رویکردهای ارزیابی SDG 15.3.1 وجود دارد تا بتوانیم به آپلودهای عملی، آسان و پایدار داده/مدل جدید تولید شده توسط رویکردهای علمی بهتر یا صرفاً توسط یک مجموعه داده محلی بهتر دست یابیم. (UNCCD) و ارتباط آسان با نهادهای عمومی و عمومی بزرگ از طریق دسترسی آسان به داده ها، تجسم و گزارش دهی SDG 15.3.1 در سطوح محلی، منطقه ای و ملی.

خبر خوب این است که جامعه پژوهشی در این مسیرها حرکت می کند، همانطور که در مقالات علمی متعدد و اخیری که به این موضوع اختصاص داده شده است، مانند [22]که توسط آن نویسندگان اثبات مفهومی را برای یک رویکرد مقیاس‌پذیر و انعطاف‌پذیر برای پایش تخریب زمین در مقیاس‌های مختلف (به عنوان مثال، ملی، منطقه‌ای، جهانی) با استفاده از اجزای مختلف سیستم‌های جهانی مشاهده زمین (GEOSS) پیشنهاد می‌کنند. [23] که در آن نویسندگان به قابلیت اطمینان نتایج شاخص‌های UNCCD در مقایسه با مطالعات مبتنی بر ادراک و پیامدهایی که این امر برای تنظیم و نظارت بر تخریب زمین دارد، می‌پردازد.
نمونه های دیگر از این قبیل سیستم های وب GIS هستند CountryGis (https://opengeohub.org/article/pre-release-landgis/ (دسترسی در 15 دسامبر 2023)) به عنوان «نقشه خیابان باز برای داده‌های محیطی مرتبط با زمین» ارائه شد. خدمات نقشه وب داده های خاک و منابع زمین کوئینزلند (https://www.data.qld.gov.au/dataset/queensland-soil-and-land-resource-data-web-map-service (دسترسی در 15 دسامبر 2023)) که حاوی داده های سایت خاک و داده های نقشه برداری چند ضلعی خاک است که به عنوان چهار نوع اصلی نشان داده می شود: نقشه خاک، مدیریت زمین و نقشه تخریب زمین، پورتال زمین (https://landportal.org/book/indicator/un-aglnddgrd (دسترسی در 15 دسامبر 2023)) به صراحت به چندین شاخص زمین از جمله SDG 15.3.1 اختصاص داده شده است، با این حال، در کل این حوزه، شکاف دانش واضحی بین پتانسیل شاخص های SDG15.3.1 و استفاده واقعی آنها در برنامه ریزی زمین وجود دارد. و مدیریت. علاوه بر این، استفاده بالقوه از این شاخص‌ها در صورتی که در سیستم‌های پشتیبانی عملیاتی که اطلاعات صریح فضایی تولید می‌کنند و نشانه‌های ساختارمندتری (مثلاً مکان و علل و استفاده از زمین تحت تأثیر تخریب بالقوه) را ارائه می‌دهند، ادغام نشوند، محدود می‌شود. اجرای سیاست های زیست محیطی

بر اساس این پیشینه، کار پیشنهادی دارای یک هدف دوگانه است: (1) ارزیابی قابلیت اطمینان رویکرد Trends.Earth محدود به مناطق شهری، به دنبال آن بهبود بالقوه در شاخص SDG 15.3.1 و (ii) توسعه یک ابزار عملیاتی LDN برای افزایش قابلیت کاربرد SDG 15.3.1 برای طیف گسترده ای از کاربران بالقوه. در واقع در حال حاضر WEBGIS با هدف تجسم نقشه های تخریب زمین، همانطور که در بالا توضیح داده شد، وجود دارد، اما یک ابزار SDSS وجود ندارد که گزارش دهی LDN سفارشی را در هر سطح NUTS برای کل قلمرو اتحادیه اروپا امکان پذیر کند.

ابزار LDN بر روی نوع جدیدی از سیستم پشتیبانی تصمیم گیری فضایی در حال اجرا توسعه یافته است که در پروژه Horizon2020 به نام LANDSUPPORT توسعه یافته است.www.landsupport.eu; «URL در 10 ژوئن 2023 قابل دسترسی است») [24]. هدف این ابزار ارائه یک ابزار عملیاتی مبتنی بر وب برای به چالش کشیدن تخریب زمین در واحدهای مختلف سرزمینی اتحادیه اروپا، از سطح کشور تا شهرداری (NUTS 2،3،4)، با اعمال شاخص SDG15.3.1 است.

این ابزار همچنین با گزارش برخی از کاربردهای مطالعه موردی توضیح داده خواهد شد.

پلت فرم LANDSUPPORT

ابزار LDN بخشی از پلت فرم LANDSUPPORT به همراه ابزارهای دیگر برای ویژگی های مختلف در مقیاس ها و حوزه های مختلف مربوط به جنگلداری، کشاورزی و سایر مسائل زیست محیطی است. [25,26,27]. کاربران LANDSUPPORT می توانند ابزارها را از طریق مرورگر با ایجاد یک حساب کاربری به صورت رایگان در آن اجرا کنند https://app.landsupport.eu/ («URL در 10 ژوئن 2023 قابل دسترسی است»). آنها می توانند نقشه ها، نمودارها و داده ها را تجسم و دانلود کنند و جزئیات را با سطوح مختلف پیچیدگی ارسال کنند. برخی از داده های از پیش پردازش شده در حال حاضر بر روی پلت فرم ارائه شده است، در حالی که بسیاری از پردازش های دیگر در پرواز انجام می شود. این پلت فرم در یک زیرساخت سایبری جغرافیایی (GCI) توسعه یافته است. [27]، که می تواند داده های ایستا (مثلاً مرزهای اداری) و پویا (مثلاً داده های متغیر در طول زمان مانند داده های جمعیت، پوشش زمین یا آب و هوا) را بدست آورد و پردازش کند.
به لطف یک معماری منطقی سه لایه که در زیر توضیح داده شده است، کاربران می توانند با نقشه های دیجیتال، نمودارها و داده های جدول از طریق برنامه های کاربردی اجرا شده توسط سرور، که گاهی از قوانین پیچیده تشکیل شده اند، تعامل داشته باشند.شکل 1).
پایگاه داده های جغرافیایی شامل داده های برداری و شطرنجی است. داده های برداری با استفاده از یک پایگاه داده مجوز منبع باز (PostgreSQL 9.5.16 و PostGIS 2.5) ذخیره می شوند، که امکان مدیریت داده های مکانی و غیر مکانی را فراهم می کند، در حالی که فناوری datacube Rasdaman [28] دسته‌بندی، مدیریت، ذخیره و بازیابی آرایه‌های چند بعدی عظیم از داده‌های شطرنجی. سمت سرور شامل خدمات، فرآیندها، جریان ها و عملکردها برای اطمینان از اجرای کلی سیستم است و زنجیره مدل سازی مناسب را با توجه به درخواست کاربران فراخوانی می کند. در واقع، این جزء GCI است که در آن به درخواست های ارسال شده توسط کاربران نهایی رسیدگی می شود. رابط کاربری گرافیکی (رابط کاربری گرافیکی) شامل ابزارهای گرافیکی، رویه هایی برای ترکیب داده های مکانی (تجزیه و تحلیل و تجسم)، تولید جداول و نقشه ها و ناوبری آسان و شهودی است.

این رابط دارای سه بخش است: “نمایشگر داده”، “نمایشگر نقشه” و “ابزارهای تجزیه و تحلیل”، که در تصویر ابزار LDN در زیر توضیح داده شده است.

فعال‌سازی هر ابزار چندین روش پردازش را در یک منطقه خاص مورد علاقه (ROI) اجرا می‌کند، از تجسم ساده نقشه‌های موضوعی با گزینه اجرای عملیات جغرافیایی تا جزئیات پیچیده‌تر شامل استفاده از مدل‌ها در مقیاس‌های فضایی مختلف.

با توجه به وظایف درخواست شده، سه نوع مدل را می توان اجرا کرد: (1) مدل های استاتیک با استفاده از پردازش آفلاین و آپلود بر روی خروجی سرور که آماده استفاده به صورت سری توسط مدل دیگری (کدها) یا تجسم (مثلاً نقشه ها) است. و جداول)؛ (2) مدل‌های پویا که به کاربران این فرصت را می‌دهند تا ROI خود را به صورت آنلاین ترسیم کنند، که در آن روش‌های مدل‌سازی، عملیاتی مانند آمار منطقه‌ای را تضمین می‌کنند. (iii) مدل‌های آماری محاسبات عملیاتی مانند میانگین، حداکثر، حداقل، استاندارد و انحراف، و همچنین روال‌های پردازش فضایی برای محاسبه پارامترها در ROI خاص (مثلاً طبقات کاربری اصلی/پوشش زمین).

همانطور که در بخش نتایج به تفصیل توضیح داده شد، ابزار LDN با استفاده از مدل های i وiii توسعه یافته است.

5. بحث

در این مقاله، اهمیت یک سیستم پشتیبانی تصمیم فضایی ساخته شده از طریق زیرساخت سایبری جغرافیایی در حمایت از اهداف LDN از سطح اتحادیه اروپا تا شهرداری برجسته شده است. این سیستم به طور بالقوه به کاربران (متخصص و غیر متخصص) امکان ارزیابی تخریب خاک در منطقه خود و ادغام سایر موضوعات محیطی مرتبط را می دهد. پتانسیل بزرگ این رویکرد از طریق یک سیستم عملیاتی است که در www.landsupport.eu نشان داده شده است. این سیستم انعطاف پذیر است و برای اجرای بیشتر مدل ها و پایگاه های داده باز است. بنابراین، بحث در مورد برخی از نکات کلیدی رویکرد و درس های آموخته شده و همچنین برجسته کردن مشکلات مهم مهم است.

ابزار LDN به طور موثر پایگاه دانش را برای کاربران نهایی فراهم می کند تا وضعیت تخریب خاک در مناطق خاص را درک کنند و امکان مقایسه چند سطحی بین مناطق مختلف را فراهم می کند تا آگاهی را در میان سهامداران و شهروندان عادی که خواهان داده های قابل اطمینان و قابل مقایسه در مورد موضوع هستند، بهبود بخشد. با این حال، ذکر این نکته ضروری است که در شکل فعلی، شاخص SDG 15.3.1 کاربرد بیشتری در مقیاس سرزمینی نسبت به مقیاس محلی دارد. به عنوان مثال، این به وضوح از تحلیل‌های ما در محیط‌های شهری آشکار می‌شود، جایی که متوجه شدیم که مناطق سبز در هم آمیخته با سطوح مهر و موم شده ممکن است زمانی که پراکنده و پراکنده هستند توسط نشانگر «دیده» نشوند، یا ممکن است باعث طبقه‌بندی اشتباه به دلیل اثر لبه‌ها در زمانی که بزرگ و متراکم‌تر هستند، شود. این به وضوح یک مسئله تفکیک فضایی اجزای شاخص است. جای تعجب نیست که نتایج برای شاخص SDG 15.3.1 وضعیت تخریب زمین در اروپا را توصیف می کند که باید با جزئیات موضوعی و وضوح هندسی دقیق تری بررسی شود. یک راه حل برای این مسائل می تواند استفاده از داده های مختلف، با وضوح مکانی متفاوت، برای محاسبه شاخص در مقیاس های مختلف باشد. برای مثال، کاربرد در مقیاس محلی می‌تواند شامل استفاده از داده‌های Landsat یا Sentinel برای محاسبه معیارهای بهره‌وری باشد.

با این حال، در این بین، این کار مبنایی برای برخی بهبودهای روش شناختی و مقایسه قرار می دهد. مجموعه سه شاخص فرعی ثابت می‌کند که یک نقطه شروع انعطاف‌پذیر، معتبر و همگن است. با این وجود، محدودیت های عمده باید در نظر گرفته شود، از جمله دشواری به دست آوردن پایگاه داده به روز در مورد پوشش زمین و داده های SOC و حساسیت بیش از حد مدل به تغییرات NDVI به دلیل آستانه های فعلی روش Trends.Earth. آخرین مورد بر لزوم در نظر گرفتن قوانین جدید در محاسبه شاخص مانند اضافه کردن مجموعه ای خاص از آستانه برای بهره وری محلی تاکید می کند.

در واقع، برای شروع، این مشکلات ممکن است منجر به دست کم گرفتن SOC و تغییرات بهره‌وری شود که می‌تواند با توزیع فضایی نامنظم رخ دهد که باعث می‌شود آنها را فقط از طریق نمونه‌برداری درجا یا طبقه‌بندی تصویر چندطیفی با وضوح بسیار بالا قابل تشخیص باشد. دوم، حساسیت مدل NDVI منجر به تخمین بیش از حد مناطقی می شود که بهبود را نشان می دهند) یا تخریب (به ویژه در مناطق برهنه)، به دلیل تغییرات موقتی در پوشش گیاهی مرتبط با دوره های موقت بارندگی فراوان یا خشکسالی.

در واقع، اولین بررسی قابلیت اطمینان ما بر روی این شاخص با مشاهده نتایج برای مناطق شهری متراکم انجام شد که در آن اطمینان وجود داشت که سطوح ثابت، بدون تخریب یا بهبود زمین، در طول زمان باقی مانده‌اند. این رویکرد مصنوعاتی را نشان داد که طبقه‌بندی نادرست این سطوح بودند، که به احتمال زیاد به دلیل ترکیبی از وضوح فضایی ضعیف (احتمالاً برخی مناطق سبز شهری کوچک بر سیگنال تأثیر می‌گذارند) و حساسیت مدل NDVI به‌عنوان بهبودیافته یا تخریب‌شده طبقه‌بندی شدند. بر اساس این شواهد، نقشه تخریب زمین مورد استفاده برای ابزار LDN تصحیح شد تا از طبقه‌بندی اشتباه در مناطق شهری جلوگیری شود. با این حال، این بهبود، تمام مسائل مربوط به اصلاح زمین در مناطق روستایی را حل نمی کند.

با این حال، با وجود این مشکلات و به ویژه برای مناطق بزرگ، این شاخص باید ابزاری ارزشمند برای شناسایی مناطقی در نظر گرفته شود که در آن اقدامات اولویت‌دار برای دستیابی به LDN مورد نیاز است.

6. نتیجه گیری

در این مقاله، توسعه و قابلیت استفاده از یک ابزار طراحی شده برای ارائه پشتیبانی عملیاتی مبتنی بر وب رایگان برای یک قلمرو بسیار بزرگ در چندین سطح فضایی شرح داده شده است. ما معتقدیم که چنین ابزارهایی باید به عنوان ابزار اساسی در افزایش آگاهی از موضوع در نظر گرفته شوند.

برخی از پیشرفت‌های فنی برای روش‌شناسی محاسبه LDN هنوز مورد نیاز است و استفاده از NDVI به‌عنوان نشانگر پراکسی بهره‌وری اولیه خالص، هم برای وضوح و هم برای آستانه‌های فعلی برای تشخیص تخریب یا بهبود، هنوز خیلی غیرقابل اعتماد است. برخی از چالش‌ها، مانند اصلاح آب و هوا و ادغام با سایر شاخص‌های فرعی، هنوز باید مورد توجه قرار گیرند. از سوی دیگر، با توجه به افزایش در دسترس بودن محصولات کوپرنیک در پوشش زمین و بهره وری زمین، نگرانی در مورد در دسترس بودن داده های مکانی و زمانی چند مقیاسی را می توان در آینده نزدیک، حداقل برای اروپا، حل کرد. با این حال، این موارد الزامات گزارش‌دهی فعلی را پوشش نمی‌دهند. از این نظر، تلاش برای همگن سازی داده ها از منابع مختلف ضروری خواهد بود، همانطور که روش های جدید تخمین کربن آلی خاک از طریق سنجش از دور، که ممکن است مشکلات در دسترس بودن و به روز رسانی این زیرشاخص را حل کند، ضروری خواهد بود.

این ابزار در شناسایی مکان‌هایی که تمرکز تلاش‌ها بر روی شیوه‌های بازسازی زمین بسیار حیاتی است، کارآمد است، اما همچنان می‌تواند با ابزارهای دقیق‌تر برای افزایش دقت و تعریف علل اصلی تخریب ادغام شود.

در این مقاله، این ابزار همچنین از طریق انتخاب کوتاهی از مطالعات موردی عملی، که در آن داده‌ها، جداول و آمار با هدف به چالش کشیدن تخریب زمین در ابعاد مختلف فضایی به کاربران ارائه می‌شود، اثبات شده است.

نسخه های بهبود یافته آینده نشانگر و/یا نشانگرهای اضافی به راحتی در پایگاه داده ابزار LDN بارگذاری شده و در دسترس کاربران قرار خواهند گرفت.

منابع :

1- shahrsaz.ir ,سیستم پشتیبانی تصمیم گیری جغرافیایی برای حمایت از ارزیابی تخریب زمین در اروپا
,1705026904
2-Source link | 2024-01-12 03:30:00

لینک کوتاه : https://igupa.ir/?p=1312

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.