عضویت در انجمن جغرافیا و برنامه ریزی شهری ایران:

  • امروز : دوشنبه, ۷ اسفند , ۱۴۰۲
  • برابر با : Monday - 26 February - 2024
کل 301 امروز 0
0
1

تشخیص کاربری پایدار زمین بر اساس دیدگاه اقتصاد اجتماعی و بوم‌شناسی جفت در منطقه جدید Xiongan، چین

  • کد خبر : 1472
  • ۲۳ دی ۱۴۰۲ - ۳:۳۰
تشخیص کاربری پایدار زمین بر اساس دیدگاه اقتصاد اجتماعی و بوم‌شناسی جفت در منطقه جدید Xiongan، چین

ترجمه مقاله : 1. معرفی مزایای استفاده حیاتی از زمین از جمله بازده محصول، پیشرفت اقتصادی و امنیت زیست محیطی نقشی ضروری در تضمین بقا و توسعه اساسی انسان ها دارد. [1]. با این حال، با محدودیت منابع محدود سیستم زمین، این مزایا ممکن است منجر به مبادلات و درگیری‌های بالقوه به دلیل تقاضاهای متفاوت […]

ترجمه مقاله :


1. معرفی

مزایای استفاده حیاتی از زمین از جمله بازده محصول، پیشرفت اقتصادی و امنیت زیست محیطی نقشی ضروری در تضمین بقا و توسعه اساسی انسان ها دارد. [1]. با این حال، با محدودیت منابع محدود سیستم زمین، این مزایا ممکن است منجر به مبادلات و درگیری‌های بالقوه به دلیل تقاضاهای متفاوت شود. [2,3,4]. به عنوان مثال، دنبال کردن کورکورانه منافع اقتصادی منجر به گسترش بی‌نظم شهری می‌شود، که به ضرر غیرقابل جبران خدمات زیست‌محیطی و تضعیف منافع اجتماعی و زیست‌محیطی استفاده از زمین کمک می‌کند. [5,6]. همچنین، پیگیری کورکورانه بازده محصولات بالا باعث تولید سطوح بالای گازهای گلخانه ای (GHGs) و سایر مشکلات اکولوژیکی زمین می شود. [7]. از این رو، یک هنجار اساسی برای تحقق نتایج سودمند متقابل از مزایای مختلف استفاده از زمین مانند تولید غلات، رشد اقتصادی و حفاظت از محیط زیست، ارتقای هماهنگی بین آنها است. برای مدت طولانی، تناقضات بین پیشرفت اجتماعی-اقتصادی و حفاظت از محیط زیست ناشی از الگوهای کاربری زمین که بر نتایج اقتصادی در چین تأکید می‌کنند، برجسته بوده است. [8,9,10]. از این رو، ایجاد ارتباط هماهنگ بین مردم و سرزمین از طریق توسعه علمی و مدبرانه زمین در اولویت قرار گرفته است. بر اساس ایده تمدن اکولوژیکی، هسته اصلی همزیستی هماهنگ بین انسان و طبیعت تمرکز بر LUS در طول فرآیند شهرنشینی، ایجاد یک مدل منطقه ای امن از نظر زیست محیطی و بهبود تعاملات بین موجودات و طبیعت است. [11].
در حال حاضر، مطالعات مربوطه در مورد کاربری پایدار زمین عمدتاً بر تعریف مفهوم کاربری پایدار، ساخت سیستم شاخص ارزیابی و شناسایی عوامل تأثیرگذار متمرکز است. [12,13,14,15]. در زمینه تعریف محتوا، چارچوب‌های متعددی برای دستیابی به پایداری در سطح محلی، منطقه‌ای و جهانی ایجاد و مورد استفاده قرار گرفته‌اند، مانند چارچوب آسیب‌پذیری که توسط ترنر و همکاران توسعه داده شده است. [16] و چارچوب سیستم های اجتماعی-اکولوژیکی Ostrom [17]. با این حال، از امروز، مفهوم توسعه پایدار همچنان مبهم است [18,19]و این فقدان یک تعریف واحد اغلب به عنوان مزیتی شناخته می شود که انعطاف لازم برای پاسخ به تغییرات در یک زمینه خاص را فراهم می کند. [20]. با این حال، این ابهام تعریفی همچنین منجر به مفهوم بیش از حد گسترده ای از توسعه پایدار می شود که یک نقطه ضعف برای نظارت بر اهداف توسعه پایدار است. [21]. در خصوص انتخاب شاخص‌های ارزیابی LUS، برخی از مطالعات شاخص‌هایی را برای ارزیابی از منظر بعد اکولوژیکی-اقتصادی-اجتماعی، فضای تولید- زندگی- اکولوژیک، اهداف توسعه پایدار جهانی و کیفیت خاک انتخاب کرده‌اند. [22,23,24,25,26]. دستور کار 2030 ملل متحد برای توسعه پایدار، اهداف توسعه پایدار جهانی (SDGs) را با در نظر گرفتن جنبه های اجتماعی-اقتصادی و زیست محیطی به تصویر می کشد. 17 SDG مربوط به کاربری زمین شامل SDGs 1، 2، 6، 8، 9، 11، و 15 است. از زمان معرفی SDGs، تحقیقات کمی سیستم شاخص های توسعه پایدار را از نقطه نظر کاربری زمین مورد بررسی قرار داده است. به طور همزمان، تحقیقات موجود بیشتر بر رابطه بین سیستم های کاربری اراضی و عوامل خارجی سیستم، مانند تغییرات آب و هوا، شهرنشینی، احیای روستایی، فعالیت های انسانی، کیفیت آب و دمای سطح تمرکز دارد. [2,27,28,29]. این مطالعات بر پتانسیل ایجاد دولت های تقویت کننده متقابل، به ویژه پیوند و هماهنگی تأکید می کند. با این حال، کمبود قابل توجهی از تحقیقات برای بررسی تعامل درون سیستم‌های داخلی وجود دارد [30,31]. به طور خاص، مطالعات کمی به طور خاص ارتباط بین امنیت زیست محیطی و رشد اقتصادی-اجتماعی در کاربری زمین را بررسی کرده اند. اگر تعیین‌کننده‌ها و مکانیسم‌های زیربنای پیوند و هماهنگی در سیستم کاربری زمین نتوانند از نظر علمی شناسایی شوند، هدایت سیستم در مسیر توسعه پایدار آسان نخواهد بود.
مطالعات قبلی در مورد ارزیابی کاربری پایدار زمین و تعاملات عوامل از روش‌های مختلفی استفاده کرده‌اند که هر کدام مزایا و معایبی دارند. در زمینه ارزیابی کاربری پایدار زمین، روش های برآورد شاخص به طور مکرر در ارزیابی پایداری زمین مورد استفاده قرار گرفته است. [24,32] زیرا آنها اطلاعات جامع را مستقیماً از طریق مجموعه ای از شاخص ها در اختیار تصمیم گیرندگان قرار می دهند. در بررسی تعامل بین دو یا چند عنصر/سیستم، روش‌های رایج مورد استفاده شامل مدل درجه هماهنگی جفت شده است. [33]، مدل سازی معادلات ساختاری [34]در میان آنها، مدل درجه هماهنگی جفت شده بیشتر برای بررسی روابط بین بسیاری از جنبه ها، از جمله پایداری محیط زیست شهری، هماهنگی توسعه منطقه ای استفاده می شود. [31,35]و غیره چون به راحتی قابل تجسم و مقایسه منطقه ای است [36].
منطقه شهری جدید به مناطق شهری جدید اطلاق می شود که در زمین های توسعه نیافته، حومه های اصلی یا مناطق توسعه یافته گسترش یافته اند. برای همسویی با تقاضاهای رشد اجتماعی و اقتصادی، جستجوی فضای توسعه تازه برای دستیابی به اهداف متنوع از جمله تسکین یا انتقال کارکردهای شهری، تحریک توسعه اقتصادی منطقه‌ای، ارتقای سطح نوآوری و غیره انجام می‌شود. با گسترش مستمر شهرها، مشکلاتی مانند “بیماری شهرهای بزرگ” بیش از پیش برجسته شده است و تئوری و عمل مناطق شهری جدید غنی و بهبود یافته است. در حال حاضر، تحقیقات بر روی مناطق جدید شهری عمدتاً بر نوآوری روش‌های سرمایه‌گذاری و تامین مالی مناطق جدید متمرکز است. [37]، ساخت اکولوژیک [38,39]، برنامه ریزی استفاده از زمین [40,41,42]، و تحقیقات سیاست زمین [43]و تحقیقات در مورد LUS و مدیریت در مناطق جدید هنوز نیاز به تعمیق دارد. از زمان تأسیس منطقه جدید Xiongan، پیشرفت آشکاری در تهیه برنامه‌ریزی فضایی سرزمینی و انجام عملکردهای غیر پایتختی حاصل شده است. با این وجود، تخصیص فعلی فضاهای آبی و سبز در منطقه جدید Xiongan درصد نسبتاً کمی از کل مساحت را تشکیل می دهد که بخش قابل توجهی به زمین های قابل کشت اختصاص دارد. بنابراین، تحقیقات عمیق برای کشف و هماهنگی زمان ساخت زمین برای اهداف تولید، زندگی و محیط زیست مورد نیاز است.

این مقاله از منطقه جدید Xiongan به عنوان یک مطالعه موردی برای ارزیابی تغییرات در زیرسیستم LUS و اتصال و اتصال هماهنگی آن قبل و بعد از پیشرفت منطقه جدید Xiongan با در نظر گرفتن محدودیت‌های توضیح داده شده در بالا استفاده کرد. اهداف اصلی عبارتند از (1) جهت دهی به چارچوب اهداف توسعه پایدار، تدوین نظام شاخص ارزیابی، و ارائه چارچوب نظری توسعه پایدار کاربری اراضی از نقطه نظر رابطه بین توسعه اجتماعی-اقتصادی و حفاظت از محیط زیست. (2) ارزیابی توزیع مکانی-زمانی، هماهنگی جفت، و متغیرهای محرک آن در زیر سیستم LUS در سطح شهرستان در منطقه جدید Xiongan. (3) تقسیم منطقه جدید Xiongan به چهار الگوی توسعه مختلف بر اساس سطح هماهنگی همراه و پیشنهاد توصیه‌های سیاستی مربوطه. این مطالعه چند چیز را برای ارزیابی LUS در مقایسه با موارد قبلی اضافه کرد. تحقیقات موجود در مورد LUS بیشتر به ارزیابی جامع می پردازد و تحقیقات کمی در مورد رابطه بین رفاه انسان و عملکرد اکولوژیکی در سیستم کاربری زمین انجام شده است، بنابراین، این مقاله عمدتاً به بررسی یکپارچه هماهنگ سازی متقابل زمین کمک می کند. استفاده از توسعه اجتماعی-اقتصادی و حفاظت از محیط زیست. همچنین، منطقه جدید Xiongan یک منطقه جدید نماینده در چین برای تسهیل عملکردهای غیر پایتخت و ترویج توسعه هماهنگ مناطق شهری از طریق ارائه پیشنهادات سیاست جامع است. انتظار می رود این مطالعه مراجع ارزشمندی در مورد استفاده و مدیریت پایدار زمین برای سیاست گذاران در کشورها یا مناطق در همان مرحله توسعه ارائه دهد.

5. بحث

5.1. بینش سطح پایداری، درجه هماهنگی جفت و سازوکارهای محرک زیرسیستم های کاربری زمین

بر اساس سطح پایداری، سطح هماهنگی جفت، و مکانیسم‌های محرک بین سیستم‌های کاربری زمین، ما بینش‌های بیشتری در سه حوزه زیر به دست آورده‌ایم.

اول، یافته‌ها روند کمتر خوش‌بینانه‌تری را در سطح پایداری اجتماعی-اقتصادی نشان می‌دهد، با نیمی از شهرستان‌ها که کاهش قابل توجهی را تجربه می‌کنند، که عمدتاً در کاهش قابل‌توجه در تولید غلات و AFAHF آشکار می‌شود. از سال 2010 تا 2020، منطقه جدید Xiongan شاهد کاهش زمین های قابل کشت بود که منجر به درجاتی از آسیب به تولیدات کشاورزی شد. همزمان، به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای توسعه یک مدل جدید برای شهرهای فراگیر در چین، منطقه جدید Xiongan هزاران شرکت پرمصرف انرژی و با انتشار بالا را برای افزایش کیفیت محیطی تعطیل کرده است. در بلندمدت، این اقدامات برای جذب صنایع پیشرفته و استعدادهای برجسته، ارتقاء ساختار صنعتی و بهبود سطوح اقتصادی در Xiongan پیش بینی می شود. با این حال، به عنوان یک ابتکار استراتژیک هزاره و یک اولویت ملی، منطقه جدید Xiongan در حال حاضر در مراحل اولیه ساخت و ساز است. [65] و سطح اقتصادی آن ناگزیر در معرض درجه خاصی از تأثیر است. سطح پایداری زیست‌محیطی در منطقه جدید Xiongan به بهبود ادامه داد و همه شهرستان‌ها درجات مختلفی از روند صعودی را نشان دادند، مطابق با یافته‌های تحقیقات Xu. [58]. این پیشرفت مثبت به تعهد مداوم به فلسفه ساخت و ساز “مرمت قبل از توسعه” در منطقه جدید Xiongan نسبت داده می شود. اجرای پروژه‌های سبز کلیدی مانند “جنگل زیبای هزاره”، پارک‌های حومه‌ای، و بهبود محیط زیست در امتداد کریدورهای حمل و نقل اصلی نقش مهمی ایفا کرده است. شروع یک سری از پروژه های حفاظت از محیط زیست پس از ایجاد منطقه جدید Xiongan به عنوان یک عامل مهم محرک دگرگونی مثبت محیط زیست محیطی شناخته می شود. در نتیجه، هدف اصلی ساخت منطقه جدید Xiongan همچنان تمرکز اصلی بر توسعه اجتماعی و اقتصادی است.
دوم، اگرچه جنبه های اجتماعی-اقتصادی و اکولوژیکی منطقه جدید ژیونگان به سمت هماهنگی از نظر تکامل زمانی، تعاملات و دگرگونی های فضایی آنها در حال حرکت است، اما به طور کلی هنوز در سطح متوسطی از هماهنگی جفت قرار دارند و فضای زیادی برای بهبود وجود دارد. [40,62]. بیشترین پیشرفت در هماهنگی جفت در جنوب غربی شهرستان آنکسین مشاهده شد، که عمدتاً به این دلیل است که پایداری زیرسیستم‌های اجتماعی-اقتصادی و اکولوژیکی در این منطقه به طور قابل‌توجهی بهینه شده بود، نه اینکه فقط در یک بعد واحد بهبود یابد. توسعه هماهنگ LUS در منطقه جدید Xiongan ناهمگونی فضایی بیشتری را از سال 2010 تا 2020 نشان می دهد. مناطق با هماهنگی جفت بالاتر عمدتاً در شهرستان Rongcheng واقع شده اند، که می تواند با این واقعیت توضیح داده شود که این مناطق معمولاً دارای موقعیت های جغرافیایی مطلوب تر، مدرن هستند. فناوری، منابع انسانی متراکم و توسعه اجتماعی-اقتصادی پیشرفته. نواحی با هماهنگی جفت کم عمدتاً در شمال شرقی شهرستان انکسین متمرکز شده اند، که ممکن است به این دلیل باشد که میزان بهبود محیط طبیعی به مراتب بیشتر از نرخ توسعه اجتماعی-اقتصادی بوده است. در طول دوره مطالعه، شهرستان اهمیت زیادی به حفاظت از محیط زیست و احیای اکولوژیکی بایانگدیان داد، از تالاب ها و مناطق عملکردی اکولوژیکی اطراف بایانگدیان محافظت کرد و کیفیت اکولوژیکی به طور قابل توجهی بهبود یافت. با این حال، سرمایه گذاری در ساخت زیرساخت ها کافی نیست و ساختار صنعتی نیاز فوری به دگرگونی دارد. در مقایسه با حفاظت از محیط زیست، میزان پیشرفت اجتماعی-اقتصادی نسبتاً عقب مانده است.
ثالثاً، مشاهده می کنیم که عوامل اجتماعی و اقتصادی به طور قابل توجهی بر هماهنگی زیرسیستم های کاربری پایدار زمین تأثیر می گذارد.جدول 7) که با تحقیقات جین و لیو مطابقت دارد [66]. به گفته لیو جینگ و همکارانش، عوامل اقتصادی در سطح هماهنگی کارایی کاربری زمین بسیار مهم هستند. آنها بر اهمیت روش های توسعه اقتصادی نوآورانه، فشرده و سازگار با محیط زیست برای بهینه سازی طرح کاربری زمین و همچنین نیاز به طراحی سیاست های مرتبط با صنعت و جمعیت در این حالت های اقتصادی تاکید می کنند.

5.2. پیامدهای سیاست برای توسعه پایدار

ما استراتژی توسعه پایدار منطقه جدید Xiongan را پیشنهاد می کنیم. اولاً، تمام شهرستان‌ها در منطقه جدید Xiongan تحت تجزیه و تحلیل خوشه‌ای سیستماتیک قرار می‌گیرند و اقدامات مدیریتی متمرکز اجرا می‌شوند. یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که تفاوت‌هایی در روابط بین زیرسیستم‌های کاربری زمین در مناطق مختلف منطقه جدید Xiongan وجود دارد. شهرستان‌های متصل و توسعه‌یافته دارای درجه بالاتری از هماهنگی پیوند و سطح رشد هستند و همچنین کالاها یا خدمات زیست‌محیطی بیشتری را در حین رشد اقتصاد اجتماعی ارائه می‌کنند. مدیریت کاربری زمین باید پیشرفت های بیشتری داشته باشد یا وضعیت موجود را حفظ کند. برای شهرک های جفت شده و توسعه نیافته، سطح جفت آنها بالاتر از علامت مرزبندی برای این شهرها در مرحله توسعه جفت اولیه است، اما روند کاهشی وجود دارد. استراتژی بهبود بیشتر باید دنبال شود. باید بر افزایش سرمایه گذاری و تخصیص منابع در مناطق توسعه نیافته، تامین منابع مالی کافی برای اطمینان از ساخت زیرساخت ها، بهبود استاندارد زندگی ساکنان، و تقویت توسعه هماهنگ کاربری زمین بین توسعه اجتماعی-اقتصادی و حفاظت از محیط زیست تاکید شود. برای معاوضه ها و شهرک های توسعه نیافته، سطح جفت و سطح توسعه زیر آستانه برش برای این شهرها است. برای حمایت از رشد اقتصادی منطقه‌ای، آنها به بخش‌های تولید سنتی مانند تولید کاغذ، پوشاک، چمدان و کیف متکی هستند. با این حال، آنها همچنین با چالش های مهمی مانند ساختار صنعتی غیرمنطقی، ماشین آلات قدیمی و ظرفیت محدود برای تحقیق و توسعه روبرو هستند. تضاد آشکاری بین رشد اقتصادی و کمبود منابع وجود دارد. تشویق به استفاده شدید، اقتصادی و مؤثر از زمین در عین حمایت از حفاظت محیط زیستی دقیق از طریق کنترل کلان و بهره برداری داخلی ضروری است. برای دستیابی به بهینه سازی فضایی زمین، دولت می تواند از یک سو از تکنیک های اداری خاص مانند برنامه ریزی فضایی، کنترل کاربری و غیره استفاده کند. ارتقای صنایع برتر منطقه ای، ایجاد چارچوبی برای معرفی استعدادها، توقف وابستگی به مسیر و دستیابی به تحول و ارتقای صنعتی. برای معاوضه و شهرک های توسعه یافته، رویکرد پر کردن شکاف باید برای این شهرها استفاده شود. در این مکان ها باید از فضای اکولوژیکی فعلی به شدت محافظت شود و خط قرمز منطقی برای حفاظت از محیط زیست ایجاد شود.

ثانیاً، توسعه هماهنگ جنبه های اجتماعی-اقتصادی و زیست محیطی منطقه ای را در نظر خواهد گرفت و اقدامات برنامه ریزی و اجرایی را برای ارتقای توسعه اقتصادی، امنیت زیست محیطی و برابری اجتماعی طبقه بندی و تدوین می کند. (1) با توجه به اجرای برنامه ریزی و ساخت و ساز فضایی سرزمینی، برنامه ریزی و اقدامات اجرایی دقیق تری برای بهبود کارایی برنامه ریزی و اجرا تدوین شده است. در حال حاضر، برنامه ریزی و ساخت منطقه جدید Xiongan با چالش هایی مانند کمبود بودجه برای ساخت و ساز زیرساخت ها، شکاف بزرگ در خدمات برای تصاحب عملکردهای غیر سرمایه ای پکن، پشتیبانی صنعتی ناقص، و ناهماهنگی عملکردها مواجه است. بنابراین، با توجه به موقعیت‌یابی توسعه‌ای که در طرح کلی طرح منطقه جدید ژیونگان هبی تعریف شده است، باید طرح کنترل تفصیلی منطقه شروع و طرح کنترل تفصیلی منطقه پرتاب را دنبال کرد و فرود صاف طرح باید انجام شود. از طریق نوآوری در روش‌های سرمایه‌گذاری زیرساختی و تامین مالی، انجام دقیق عملکردهای غیرسرمایه‌ای پکن، و ایجاد یک اکوسیستم نوآوری صنعتی برای ادامه پیشبرد ساخت منطقه جدید Xiongan با استاندارد بالا و توسعه کیفیت بالا. (2) با توجه به اجرای برنامه های توسعه اجتماعی-اقتصادی، هر منطقه باید بر اساس طرح کلی برنامه پنج ساله چهاردهم توسعه ملی اقتصادی و اجتماعی استان هبی و اهداف چشم انداز برای دوره 2035، اهداف توسعه منطقه ای مختلف را بر اساس تدوین کند. در مورد میزان توسعه پایدار اجتماعی-اقتصادی. به عنوان مثال، در مورد شهرستان شیونگ، که در آن سطح توسعه پایدار اجتماعی-اقتصادی نسبتا ضعیف است، دولت محلی می‌تواند مکانیسم تعامل صنعتی بین منطقه‌ای را تقویت کرده و نشاط اقتصادی شهرستان شیونگ را از طریق اقداماتی مانند افزایش تشویق سرمایه‌گذاری و مشوق‌های مالیاتی تحریک کند. . (3) در مدیریت محیط زیست محیطی و برنامه ریزی حفاظت، دولت های محلی باید نیاز به ساخت و ساز زیست محیطی را تشخیص داده و آن را به طور فعال اجرا کنند. مطابق با طرح حفاظت از محیط زیست اکولوژیکی منطقه جدید Xiongan، بر تقویت حفاظت از اکوسیستم های تالاب در حوضه آبخیز بایانگدیان و بهبود پوشش جنگل ها و چمن ها و در عین حال تقویت نظارت فضایی و زمانی تاکید شده است. تغییرات در خدمات مختلف اکوسیستم

علاوه بر این، سیستم مدیریت اداری نحوه مدیریت منابع زمین در منطقه جدید Xiongan را تعیین می کند. پیگیری منافع توسط سطوح مختلف دولت تعیین می کند که آیا فضای سرزمینی در منطقه جدید Xiongan می تواند به توسعه هماهنگ در جنبه های اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی دست یابد یا خیر. به طور خاص، در سطح دولت مرکزی، ساخت منطقه جدید Xiongan یک ابتکار استراتژیک مهم است که توسط دولت مرکزی رهبری می‌شود، که بیانگر تصمیم و استقرار مهم توسط رهبری مرکزی برای پیشبرد توسعه هماهنگ منطقه پکن-تیانجین-هبی است. [67]. دولت مرکزی کمیته مدیریت منطقه جدید را رهبری می کند و یک سیستم نهادی جامع را ایجاد می کند که منعکس کننده قدرت مرکزی از تأسیس منطقه جدید تا تصویب برنامه ریزی و اجرای طرح است. علاوه بر این، بر گروه پیشرو برای توسعه هماهنگ پکن-تیانجین-هبی و دفتر آن نظارت می کند و کمیته مدیریت منطقه جدید را هدایت می کند. در سطح دولت استانی، دولت استانی هبی کمیته مدیریت منطقه جدید هبی ژیونگان را ایجاد کرده است که مسئولیت وظایف اصلی مندرج در “طرح کلی طرح منطقه جدید هبی ژیونگان” را بر عهده دارد. کمیته مدیریت منطقه جدید به عنوان آژانسی است که توسط دولت استانی اعزام شده و تحت رهبری آن فعالیت می کند. در سطح دولت منطقه جدید Xiongan، کمیته مدیریت منطقه جدید از مدل حاکمیتی کمیته اداری که در مناطق جدید در سطح ملی قبلی وجود داشت پیروی می کند. به عنوان تنها نهاد اداری در منطقه جدید، “سیستم بخش بزرگ، سازماندهی مسطح و سیستم انتصاب” را اتخاذ می کند. به طور کلی، دولت مرکزی نقش حمایتی استراتژیک در استفاده پایدار از زمین ایفا می‌کند و توانایی بخش‌های مختلف در کمیته مدیریت منطقه جدید برای دستیابی به حاکمیت مشارکتی تأثیر تعیین‌کننده‌ای بر استفاده پایدار از زمین دارد.

5.3. محدودیت ها و چشم انداز تحقیقات آینده

پنج حوزه زیر در تحقیقات آینده نیاز به توجه بیشتری دارند. ابتدا باید یک سیستم نمایه سازی با ارزش تر و سازماندهی شده ایجاد کنیم. با توجه به محدودیت‌های شاخص‌ها، این مطالعه می‌بایست داده‌های موجهی از جمله میزان شهرنشینی، شاغلان در صنایع مختلف و غیره را در نظر می‌گرفت. ثانیاً سطح بهینه برای هر شاخص در این تحلیل در نظر گرفته نشده است و همچنین جایگاه توسعه شهرداری های مختلف در نظر گرفته نشده است. سطوح شاخص آتی باید تفاوت‌های ویژگی‌های توسعه شهر را در نظر بگیرند. سوم، تغییرات غیرعادی گره های زمانی اضافی در دوره مطالعه در نظر گرفته نشد، در عوض، فقط داده های دو دوره مورد بررسی قرار گرفت. مشخص کردن ویژگی‌های تغییر کاربری پایدار به شیوه‌ای دقیق‌تر با استفاده از داده‌های سری زمانی بلندمدت باید در آینده در نظر گرفته شود. منطقه جدید Xiongan هنوز تحت یک دوره ساخت و ساز شدید است و دوره آتی شاهد تغییرات قابل توجهی خواهد بود که تنها تا سال 2020 در مطالعه ما پیگیری شده است. با توسعه سریع منطقه جدید Xiongan، ما بر نظارت بر سطح LUS و LUS تمرکز خواهیم کرد. تعامل بین زیر سیستم ها در نهایت، انگیزه های پشت مدل های مختلف توسعه باید بررسی شود تا پیشنهادات سیاست متمرکزتری ایجاد شود.

6. نتیجه گیری

به عنوان منطقه مورد مطالعه، از منطقه جدید Xiongan استفاده کردیم. ما سطح زیرسیستم‌های کاربری پایدار زمین را ارزیابی کردیم و از مدل درجه هماهنگی جفت و آشکارساز جغرافیایی برای ارزیابی تعامل بین زیرسیستم‌های کاربری پایدار زمین و مکانیسم محرک آنها استفاده کردیم. یافته‌ها نشان داد که از سال 2010 تا 2020، نیمی از شهرستان‌ها در منطقه جدید Xiongan روند کاهشی در استفاده پایدار از سیستم‌های اجتماعی-اقتصادی داشتند در حالی که سطح اکوسیستم در حال افزایش بود. این نشان می‌دهد که پتانسیل منطقه برای استفاده پایدار از زمین بالا است، و به ویژه ارتقای عملکرد اجتماعی-اقتصادی سیستم کاربری زمین ضروری است. در منطقه جدید Xiongan، هماهنگی اولیه و هماهنگی متوسط ​​رایج ترین شکل بود و افزایش سطح هماهنگی بین زیر سیستم های LUS وجود داشت. تمایل به “کوچک شدن تاخیر اکولوژیکی، توسعه تاخیر اجتماعی و اقتصادی” را می توان در عملکرد نسبی زیرسیستم های استفاده پایدار از زمین در منطقه جدید Xiongan مشاهده کرد. علاوه بر این، عناصر اجتماعی-اقتصادی، به ویژه تراکم جمعیت و تولید ناخالص داخلی، برای استفاده پایدار و رشد هماهنگ فضای سرزمینی ضروری هستند. بر اساس سطح هماهنگی و روند آن در سیستم کاربری پایدار زمین، شهرها در منطقه جدید Xiongan به چهار حالت مختلف طبقه بندی می شوند: جفت و توسعه یافته، جفت و توسعه نیافته، مبادله و توسعه یافته، و معاوضه و توسعه نیافته. ما استدلال می‌کنیم که استراتژی‌های توسعه متمایز باید برای حالت‌های مختلف توسعه، با تمرکز بر ساخت تمدن زیست‌محیطی، بهینه‌سازی ساختار صنعتی، و ساخت زیرساخت‌ها برای دستیابی به منطقه جدید Xiongan پایدارتر پیشنهاد شود. یافته‌های تحقیق می‌تواند به عنوان یک راهنما برای ذینفعان و تصمیم‌گیرندگان به‌عنوان راهنما باشد زیرا آنها برنامه‌های مدیریت کاربری مؤثر زمین و مقررات حفاظتی متناسب را بر اساس تئوری اکوسیستم اجتماعی و چارچوب اهداف توسعه پایدار جهانی توسعه می‌دهند. این مطالعه استدلال می‌کند که برای تشویق استفاده مؤثر و پایدار از زمین، سیاست‌های معقول و متنوع زمین باید با تأکید ویژه بر پیوند و هماهنگی بین اقتصاد اجتماعی و بوم‌شناسی توسعه یابد.

منابع :

1- shahrsaz.ir ,تشخیص کاربری پایدار زمین بر اساس دیدگاه اقتصاد اجتماعی و بوم‌شناسی جفت در منطقه جدید Xiongan، چین
,1705132204
2-Source link | 2024-01-13 03:30:00

لینک کوتاه : https://igupa.ir/?p=1472

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.